Samuel Beckett

Sizin için özel Ünlü İrlandalı yazar Samuel Beckett’ın hayatını, şiirlerini, kitaplarını, kitaplarından alıntıları ve sözlerini derledik.

Samuel Beckett

 

Dünyadasın. Bunun tedavisi yok.

“…Evdekiler benim mutlu olmam için ellerinden geleni yaptılar. Ne yazık ki mutluluk yeteneğim yoktu. Bazen yalnız hissederdim kendimi, durup dururken sıkılırdım…”

 

Beckett, iflah olmaz hiçlik duygusuna karşın, “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” diyebilen biri. İkinci Dünya Savaşı’nda Fransızların Nazilere karşı örgütlediği direnişe destek verecek kadar eylemci ve mücadeleci bir kişiliğe de sahipti.

 

 

“Başıboş dolaşarak geçirilen yıllar bir uyuma ve bir unutuştur, gururlu bir ölü nokta.”

 

“Sonuçta karşılaşılan yalnızca sessizliktir, kötü gizlenen ve kötü ifade edilen şey arasındaki, beceriksizce söylenen yalan ile zorunlu yalan arasındaki şu kırılgan ayrım.”

 

 

Samuel Beckett Şiirleri

Eğer bir gün susarsam

Eğer bir gün susarsam, bu artık söylenecek hiçbir şey kalmadığı içindir; her şey söylenmiş, hiçbir şey söylenmemiş olsa bile.

Kendimi öldürmeyi hiç düşünmedim ama, sessizce yok olup gitmeyi hayal ettim defalarca. İşte öyle anlarda sözcüklerim gözyaşlarım oldular. Ertelenmiş umutların arasında ne kadar dayanabiliyorsa insan ben de o kadar dayandım. Varoluşu düşünüp dururken anladım ki, düşünerek değil, acı çekerek varolabiliyor insan..

 

Sığınık altında adımlarımın bütün bu gün

 

Sığınık altında adımlarımın bütün bu gün
Sesi yalıtılmış cümbüşler gibi etin çözülüşü
Kazanç korkusuzca ya da ayrımsız bırakılır
Anlamla anlamsızlık arasındaki sivrikök
Kendileri için kurtcukların aldığı sona doğru koşmaya.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir